Washington Youth Soccer District 7
 

District 7 Spring Season 2015

including

Girls' High School

Games begin March 21

No game April 4

Last game May16

 

Schedules on the left hand side bar

Congratulations to the District 7

"Of the Year" 2014/2015 Winners!

 Boys Competitive Coach of the Year: BEN HAMILTON

      

Girls Competitive Coach of the Year: JESSICA COSTELLO

   

Girls Recreational Coach of the Year: ANGELA HUBER

           

 

 Boys Recreational Coach of the Year:  ANA MARQUEZ

 

Volunteer of the Year:  DAVE THOMSON

 

         

Next Board Meeting!!

District 7 - AGM
Sunday,  April 12, 2015 - 5:30 pm
Olympia Courthouse

Positions up for election & their duties:

  • Commissioner
    • Provides oversight and supervise all district activities, provide agenda & lead board meetings, represent district with seat on WYSYSA Board, appoint committees, sign treasury related orders                 
  • Secretary/Treasurer
    • Custodian of all correspondence, provide notice/record/prepare/distribute meeting minutes
    • accounting of all financial items, Bank deposits, draft budget, disburse budgeted funds/fees, file annual federal/state/treasury information for 501c3
  • Director of Development Marketing
    • Prepare seasonal marketing campaigns and distribute to associations, active communication of events, maintain messaging and content as website administrator for District, share district wide soccer promotion best-practices    

 

We encourage attendance if you are interested in stepping up to volunteer at the District level!

GU13 Montesano Mavericks  Win the Recreational Cup (Fall 2014)

Head Coach  Todd Lindley

Assistant Coach Steve Poler

Assistant Coach Chris Hutchings

Players:

Ashlyn Peterson, Ava Poler, Abigail Parkin, Molly Ellis, Taylor Salazar, Myah Gallinger, Emma Jensen, Paige Lisherness, Kate Klinger, Zoee Lisherness, Hailey Hart, Jessica Stanfield, Riley Thoemmes, Anna Ayres, Zoe Hutchings, Natasha Armstrong, Payton Kersker, Sophie Barre

 

District 7 Fall  2014 League Winners

Congratulations to:

                         Champions                Second Place

BU11                  HYSC Marquez           EMYSC Seaberg

BU12 (Green)      CBSC Red Lightning   CBSC FC Inferno

BU12 (Orange)    ChYSC Vargas            WYSC Winlock Chivas

BU12 (Blue)         OUSC Rebel Alliance   OUSC Hydra

BU13                  CBSC FC Santos         WhYSC Steve's Front End

BU14                  OUSC Tornadoes        TSC Nitro

BU14/15             HYSC Harbor Storm     CBSC Eagles

BU16                  SMYSC Real Madrid      HYSC Harbor Sounders

BU19                  ToYSC Diablo              RYSC Timbers

GU11                  HYSC Rockstars          EMYSC Nitro

GU12 (Green)      SMYSC Eclipse            TSC Fire Tigers

GU12 (Orange)    ChYSC McCallum          ChYSC Remund

GU12 (Blue)        OUSC Revolution          PSC Lazers

GU13                  EMYSC Fusion             TSC Lions

GU14 (Green)      EMYSC Dynamite         VYSC Volcanoes

GU14 (Orange)    ChYSC Zylstra              CeYSC Umpqua Bank

SEE YOUR SCHEDULE ON YOUR PHONE

On the go? From your phone, go to teamsideline.com - click Find Team Schedule to find your Team Schedule.